VERGİ MÜKELLEFLERİNİN BİLGİLENDİRİLMESİ HK. (08.10.2020)

VERGİ MÜKELLEFLERİNİN BİLGİLENDİRİLMESİ HK.

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın ilgili kanun gereğince tüm vergiler dahil, Katma Değer Vergisi (KDV) – Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) dahil 5.000,00 – TL ve üzerinde tüm vergi mükelleflerine kesilecek faturalarının Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) belge portalından;e-Arşiv faturası kesilmesi çıkan yeni kanun ile zorunlu hale gelmiştir. 5.000,00 – TL ve üzeri vergi mükelleflerine yapılan satışlarda asla kağıt fatura kullanılmayacaktır. e-Fatura uygulamasına geçmesi zorunlu olan  mükellefler ile e-Arşiv fatura düzenlemesi zorunlu olan mükelleflerin kestikleri faturaların, İlgili Bakanlıkça internet üzerindeki IP numarasının nereye ait olduğunu kayıt ettiğinden dolayı, işyeri sahiplerinin gerekli bilgisayar ve internet bağlantılarını yaptırmaları gerekmektedir.

Düzenlenecek e-Fatura, e-Arşiv faturalarının vergi mükelleflerinin işyeri adresindeki bilgisayarlardan düzenlenmesi zorunlu hale gelmiştir.

Bakanlıkça Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin kendi ofislerinde e-Fatura, e-Arşiv faturası düzenlemeleri yasak olup, suç unsuru olarak kabul edilmektedir.

 

 

Mükelleflere fatura gönderimi için, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin kişisel, ofis ve çalışanlarının e-mail adresleri verilemeyecek olup,

 

İLGİLİ ODA YAZIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…..

 

ZONGULDAK SMMM ODASI

Yönetim Kurulu